/

Emocje – zmęczenie

Po udarze będą ci towarzyszyły różne uczucia. Masz do nich prawo. Staraj się je nazywać, nie neguj ich. Twoim bliskim będzie łatwiej zapewnić ci wsparcie.

Uczucie zmęczenia

Po udarze wiele osób doświadcza zmęczenia. Czują się wycieńczone, potrzebują dużo snu. Nie mają na nic siły. Czasami nawet kilka lat po udarze zmęczenie nie chce minąć.
To nie twoja wina – to jeden z efektów udaru mózgu.

  1. Zastanów się, w jakich sytuacjach czujesz się najbardziej zmęczony, co najbardziej cię męczy.
  2. Rób częste przerwy na odpoczynek.
  3. Znajdź najlepszy dla siebie czas w ciągu dnia na ćwiczenia lub inne codzienne czynności.
  4. Nie odmawiaj sobie krótkich drzemek, jeśli ich potrzebujesz.
  5. Jeśli brak energii cię denerwuje, porozmawiaj z kimś bliskim lub psychologiem.

Tekst pochodzi z książki „Moja afazja”, którą można zakupić w wersji elektronicznej (pdf) oraz drukowanej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Izabela Olejniczak Pachulska
dyrektorka fundacji, neurologopeda, pedagog, trener. Jej zainteresowania są skupione na budowaniu modelu holistycznej pomocy osobom z afazją. Autorka programu „chóru osób z afazją”, posiada certyfikat osoby towarzyszącej do pracy z seniorami wg M. Montessori wydany wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Montessori wraz z Institut fur Lebensbegleitendes Lernen w Wiedniu, trener SCA™ (Supported Conversation for Adults with Aphasia) przy Institute of Aphasia w Toronto, trener funkcji poznawczych Instrumental Enrichment (EI).
Katarzyna Urbańska
dyrektorka fundacji Między Słowami w Gdyni, neurologopeda, językoznawca, absolwentka Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego „Intra” w Warszawie. Swój warsztat opiera na relacji z pacjentem, uważając go za eksperta od afazji. Lubi pracować z ludźmi, prowadzi grupę rozwoju osobistego kobiet z afazją.