/

Jak rozwiązać układankę sprowadzającą szaleństwo (Instant Insanity puzzle)

Układanka składa się z czterech klocków o kolorowych ściankach. Ścianki na poszczególnych klockach mogą mieć jeden z czterech kolorów.


Zadanie polega na ułożeniu wszystkich czterech klocków jeden na drugim w taki sposób, aby z każdej strony takiej wieży znalazł się dokładnie raz każdy z kolorów występujących na kostkach.

Zobacz jak wykorzystać Instant Insanity Puzzle w pracy z pacjentami – https://afazja.org.pl/szalenstwo-natychmiastowe-czyli-o-adaptacji-zadania-do-potrzeb-na-przykladzie/

Nie ma znaczenia, na którym piętrze wieży znajdzie się każdy z kolorów, ważne jest jedynie, aby się nie powtórzył.

Kilka wskazówek

Znaczenie przy rozwiązywaniu dla każdego z klocków ma tylko kolor czterech z sześciu ścianek. Ścianki górna i dolna każdego z klocków wieży nie będą widoczne, nie mają więc znaczenia.

Można zamienić położenie dwóch wybranych ścianek klocka, obracając go w odpowiedni sposób. Pozostałe dwie widoczne w rozwiązaniu ścianki pozostaną na swoich miejscach.

Schemat do rozwiązania zadania (proponowana strategia)

  1. Dla każdego z klocków wypisz pary kolorów występujących na przeciwległych ściankach. Dla każdego z nich powinieneś mieć trzy takie pary kolorów. Może się zdarzyć, że kostka ma ten sam kolor na dwóch przeciwległych ściankach.
  2. Na początek znajdujemy rozwiązanie dla dwóch przeciwległych boków wieży (możemy je nazwać np. północ-południe). Musimy więc wybrać dla każdej z czterech kostek taką parę kolorów przeciwległych ścianek (wypisanych powyżej), aby każdy kolor występował dwa razy.
  3. Po wyborze par układamy sobie wieżę tak, aby na wybranych ściankach (północnej i południowej) znalazły się oznaczone pary kolorów. Nie musimy zwracać uwagi na powtarzanie kolorów na określonej ściance wieży – poprawimy to w następnym kroku.
  4. Jeśli kolory powtarzają się na określonej ściance wieży (północnej lub południowej), to musimy obrócić jedną taką kostkę tak, aby nasze kolory z pary zamieniły się miejscami.
  5. Jeśli jeszcze jeden z kolorów nam się powtarza, to sprawdźmy, co mają po drugiej stronie, i obróćmy tę kostkę, której drugiego koloru nam brakuje. Po wykonaniu tego kroku powinniśmy mieć rozwiązane dwie strony wieży (północną i południową).
  6. Teraz patrzymy na kolejne dwie strony wieży (nazwijmy je wschodnią i zachodnią) i sprawdzamy, czy są już rozwiązane. Jeśli tak, to kończymy zadanie! Jeśli nie – przechodzimy do kolejnego punktu.
  7. Z listy par kolorów wykreślamy te wykorzystane przy układaniu pierwszych dwóch boków wieży (północy i południa). Do każdej kostki powinny nam zostać dwie pary kolorów, znajdujących się na przeciwległych ściankach.
  8. Z pozostałych par staramy się zbudować drugi układ w taki sposób, aby każdy z kolorów pojawił się dwa razy.
  9. Jeśli nie możemy znaleźć takiego układu, sprawdzamy, czy możemy w naszych pierwszych parach zamienić dwie kostki (np. jedna z nich zmienia się z czerwono-żółtej na zielono-niebieską, a druga odwrotnie). Aby się nie zgubić, możemy wtedy dla nowych pierwszych par kolorów powtórzyć kroki 3–8.
  10. Sprawdzamy, czy na pozostałych nam dwóch ściankach wieży (wschodniej i zachodniej) mamy dla każdego z klocków widoczne pary kolorów wyznaczone w punkcie 8. Jeśli nie, to obracamy kostkę, aby te pary pokazały się na naszych stronach wieży (uważamy, aby nie zmienić kolorów na już ułożonych ściankach – północnej i południowej). Nie musimy teraz zwracać uwagi na powtórzenia kolorów na układanych dwóch stronach wieży (wschodniej i zachodniej).
  11. Jeśli kolory powtarzają się na określonej ściance wieży (wschodniej lub zachodniej), to musimy obrócić jedną taką kostkę tak, aby nasze kolory z pary zamieniły się miejscami.
  12. Jeśli jeszcze jeden z kolorów nam się powtarza, to sprawdźmy, co mają po drugiej stronie, i obróćmy tę kostkę, której drugiego koloru nam brakuje. Po wykonaniu tego kroku powinniśmy mieć rozwiązane ostatnie dwie strony wieży (wschodnią i zachodnią).
  13. Zadanie powinno być już rozwiązane! Gratulacje!

Zobacz jak wykorzystać Instant Insanity Puzzle w pracy z pacjentami – https://afazja.org.pl/szalenstwo-natychmiastowe-czyli-o-adaptacji-zadania-do-potrzeb-na-przykladzie/

*Instrukcja rozwiązania zadania opracowana na podstawie filmiku instruktażowego umieszczonego na portalu YouTube na kanale użytkownika FLEB.

Katarzyna Wojowska
Katarzyna Wojowska
psycholog oraz absolwentka fizyki medycznej. Znana ze wspaniałych zadań związanych z myśleniem logicznym. Choć zawsze uchodziła za wzorową uczennicę często postępuje wbrew zasadom - wyjście poza załączone instrukcje jest u niej typowe. Sobie również stawia zadanie bojowe w codziennej pracy, starając się dostosować każde z wymyślonych zadań do potrzeb konkretnej osoby.