Układanka składa się z czterech klocków o kolorowych ściankach. Ścianki na poszczególnych klockach mogą mieć jeden z czterech kolorów.
Zadanie polega na ułożeniu wszystkich czterech klocków jeden na drugim w taki sposób, aby z każdej strony takiej wieży znalazł się dokładnie raz każdy z kolorów występujących na kostkach.
Zobacz jak wykorzystać Instant Insanity Puzzle w pracy z pacjentami – https://afazja.org.pl/szalenstwo-natychmiastowe-czyli-o-adaptacji-zadania-do-potrzeb-na-przykladzie/
Nie ma znaczenia, na którym piętrze wieży znajdzie się każdy z kolorów, ważne jest jedynie, aby się nie powtórzył.
Kilka wskazówek
Znaczenie przy rozwiązywaniu dla każdego z klocków ma tylko kolor czterech z sześciu ścianek. Ścianki górna i dolna każdego z klocków wieży nie będą widoczne, nie mają więc znaczenia.
Można zamienić położenie dwóch wybranych ścianek klocka, obracając go w odpowiedni sposób. Pozostałe dwie widoczne w rozwiązaniu ścianki pozostaną na swoich miejscach.
Schemat do rozwiązania zadania (proponowana strategia)
- Dla każdego z klocków wypisz pary kolorów występujących na przeciwległych ściankach. Dla każdego z nich powinieneś mieć trzy takie pary kolorów. Może się zdarzyć, że kostka ma ten sam kolor na dwóch przeciwległych ściankach.
- Na początek znajdujemy rozwiązanie dla dwóch przeciwległych boków wieży (możemy je nazwać np. północ-południe). Musimy więc wybrać dla każdej z czterech kostek taką parę kolorów przeciwległych ścianek (wypisanych powyżej), aby każdy kolor występował dwa razy.
- Po wyborze par układamy sobie wieżę tak, aby na wybranych ściankach (północnej i południowej) znalazły się oznaczone pary kolorów. Nie musimy zwracać uwagi na powtarzanie kolorów na określonej ściance wieży – poprawimy to w następnym kroku.
- Jeśli kolory powtarzają się na określonej ściance wieży (północnej lub południowej), to musimy obrócić jedną taką kostkę tak, aby nasze kolory z pary zamieniły się miejscami.
- Jeśli jeszcze jeden z kolorów nam się powtarza, to sprawdźmy, co mają po drugiej stronie, i obróćmy tę kostkę, której drugiego koloru nam brakuje. Po wykonaniu tego kroku powinniśmy mieć rozwiązane dwie strony wieży (północną i południową).
- Teraz patrzymy na kolejne dwie strony wieży (nazwijmy je wschodnią i zachodnią) i sprawdzamy, czy są już rozwiązane. Jeśli tak, to kończymy zadanie! Jeśli nie – przechodzimy do kolejnego punktu.
- Z listy par kolorów wykreślamy te wykorzystane przy układaniu pierwszych dwóch boków wieży (północy i południa). Do każdej kostki powinny nam zostać dwie pary kolorów, znajdujących się na przeciwległych ściankach.
- Z pozostałych par staramy się zbudować drugi układ w taki sposób, aby każdy z kolorów pojawił się dwa razy.
- Jeśli nie możemy znaleźć takiego układu, sprawdzamy, czy możemy w naszych pierwszych parach zamienić dwie kostki (np. jedna z nich zmienia się z czerwono-żółtej na zielono-niebieską, a druga odwrotnie). Aby się nie zgubić, możemy wtedy dla nowych pierwszych par kolorów powtórzyć kroki 3–8.
- Sprawdzamy, czy na pozostałych nam dwóch ściankach wieży (wschodniej i zachodniej) mamy dla każdego z klocków widoczne pary kolorów wyznaczone w punkcie 8. Jeśli nie, to obracamy kostkę, aby te pary pokazały się na naszych stronach wieży (uważamy, aby nie zmienić kolorów na już ułożonych ściankach – północnej i południowej). Nie musimy teraz zwracać uwagi na powtórzenia kolorów na układanych dwóch stronach wieży (wschodniej i zachodniej).
- Jeśli kolory powtarzają się na określonej ściance wieży (wschodniej lub zachodniej), to musimy obrócić jedną taką kostkę tak, aby nasze kolory z pary zamieniły się miejscami.
- Jeśli jeszcze jeden z kolorów nam się powtarza, to sprawdźmy, co mają po drugiej stronie, i obróćmy tę kostkę, której drugiego koloru nam brakuje. Po wykonaniu tego kroku powinniśmy mieć rozwiązane ostatnie dwie strony wieży (wschodnią i zachodnią).
- Zadanie powinno być już rozwiązane! Gratulacje!
Zobacz jak wykorzystać Instant Insanity Puzzle w pracy z pacjentami – https://afazja.org.pl/szalenstwo-natychmiastowe-czyli-o-adaptacji-zadania-do-potrzeb-na-przykladzie/
*Instrukcja rozwiązania zadania opracowana na podstawie filmiku instruktażowego umieszczonego na portalu YouTube na kanale użytkownika FLEB.