/

Afazja a mówienie

Co ma afazja do mówienia? Wszystko! Rozszyfrowanie samego terminu AFAZJA może nam wiele powiedzieć – przedrostek „a” oznacza tyle, co „brak” czegoś, a „fazja” odnosi się do produkcji i rozumienia mowy. Zatem afazją nazwiemy takie zaburzenia, które dotyczą bezpośrednio aktu używania języka.

Kłopoty w mówieniu mogą przysporzyć uczucia frustracji, doprowadzić do wycofania się z kontaktów społecznych. Kto z nas nie denerwowałby się, gdyby nie był w stanie wyartykułować swoich myśli, nie mógł powiedzieć najprostszego słowa, przekazać najbardziej potrzebnego komunikatu? Taka sytuację trudno sobie wyobrazić, a jeśli już się uda, wzbudza ona co najmniej uczucie strachu i bezradności. To trochę tak, jakbyśmy musieli posługiwać się obcym językiem, którego znajomość pozostawia wiele do życzenia, a od jego użycia zależy tak naprawdę prawie wszystko w naszym codziennym życiu – praca, relacje z innymi ludźmi, najprostsze czynności, takie jak robienie zakupów na targu, odebranie przesyłki na poczcie, rozmowa z sąsiadką czy samodzielne załatwienie jakiejś mniej lub bardziej ważnej sprawy.

Każdy człowiek jest inny, tak jak objawy afazji u jednej osoby nigdy nie będą identyczne z objawami afazji u drugiej. Jeden chory może mieć problem z wyartykułowaniem czegokolwiek, inny będzie mówił dużo, ale niewyraźnie. Jeden będzie wypowiadał się powoli, a jego mowa będzie znacznie zniekształcona, inny będzie używał słów, które brzmią jak obce, a jeszcze inny będzie z kolei używał słów istniejących, ale to, w jaki sposób ich użyje, będzie pozbawione sensu. Problemy obecne w mowie zależą od bardzo wielu czynników, zaczynając na lokalizacji i rozległości uszkodzenia, przez wiek chorego, na sprawności językowej danej osoby sprzed incydentu mózgowego kończąc.

Wszystkie trudności dokładnie oceni zespół specjalistów, w tym neuropsycholog i neurologopeda, dzięki którym możliwe będzie stworzenie optymalnego planu terapii. Udzielą oni także opiekunom, rodzinie, znajomym wskazówek dotyczących tego, jak na co dzień mogą wspierać bliską osobą i w jaki sposób ułatwić jej porozumiewanie się w tym niezwykle trudnym dla wszystkich okresie.

Daria Róg
Daria Róg
neurologopeda, dziewczyna z Mazur - porzuciła je dla niezwykłej Gdyni – miasta „bez barier”. Jest zwolenniczką twórczego działania w pracy z osobami afazją, dlatego na co dzień stara się łączyć neurologopedię z arteterapią. Inspiruje się codziennością, a motorem, który napędza ją do działania, są ludzie.