/

Jeśli nie możesz czegoś powiedzieć – spróbuj to zaśpiewać

Działania grupowe oparte na zastosowaniu muzyki są dla osób z afazją świetną alternatywą do wchodzenia w interakcje społeczne. Dostarczają wiele radości i przyjemności, a przy okazji odciągają uwagę od konieczności przekazywania swoich aktualnych odczuć za pomocą komunikacji werbalnej.

Wspólne śpiewanie zwiększa odczuwanie pozytywnych emocji, a zarazem zmniejsza poziom negatywnych odczuć. Udział w próbach chóru może pomagać w redukcji stresu, korzystnie oddziaływać na przebieg procesów socjalizacji, poprawę relacji społecznych, a także pozytywnie wpływać na cały organizm, zmniejszając napięcia psychofizyczne oraz poprawiając oddech i artykulację. Zajęcia grupowe i śpiew w chórze stwarzają możliwość spotkań i budowania poczucia wspólnoty osób o podobnych doświadczeniach i problemach.

Ćwiczenia, które łączą w sobie słowo z muzyką, aktywizują więcej obszarów w mózgu, dzięki czemu można uzyskać pozytywne efekty w zakresie m.in. pamięci słownej. Dlatego zdarza się, że osoby, które na co dzień nie są w stanie wyartykułować żadnego słowa, nagle podczas śpiewu – ku zaskoczeniu bliskich i swojemu – realizują całe frazy, wypowiadając słowa bardzo wyraźnie.

Ponadto mowa i muzyka mają wiele wspólnych cech, takich jak melodia, rytm, intonacja, dynamika itd. Podczas śpiewu intensywnie pracuje cały aparat oddechowo-fonacyjny i usprawnia się motoryka narządów artykulacyjnych (warg, języka, żuchwy, policzków).

Podopieczni Fundacji „Między Słowami” od kilku lat mają okazję doświadczać wpływu muzyki na własne funkcjonowanie i wszyscy członkowie chóru są zgodni co do jednego: wspólne spotkania i śpiewanie to po prostu doskonała zabawa i dwie godziny intensywnych ćwiczeń wśród cudownych ludzi, którzy na co dzień dzielą podobne troski i problemy.

Na każdym spotkaniu, zanim przejdziemy do śpiewania znanych piosenek lub nauki nowych, prowadzący – Tomasz Chyła – zawsze przeprowadza porządną rozgrzewkę opartą na automasażu twarzy, rozluźniających ćwiczeniach całego ciała, ćwiczeniach oddechowych, fonacyjnych, artykulacyjnych i rytmicznych oraz dużej dawce śmiechu.

Nasi pacjenci otwarcie mówią o tym, co czują. Wielokrotnie podkreślali, że udział w próbach chóru zdecydowanie poprawia im nastrój, zwiększa ich aktywność, samodzielność i motywację do działania, pozytywnie wpływa na poprawę komunikacji, przynosi poczucie odprężenia i buduje atmosferę wzajemnego wsparcia.

Każdy z uczestników chce być częścią społeczności i robić coś, co daje mu poczucie bezpieczeństwa, a przy okazji dostarcza dużej dawki rozrywki.

Poprzedni artykułArteterapii czas – start
Następny artykułCo to jest afazja?
Daria Róg
Daria Róg
neurologopeda, dziewczyna z Mazur - porzuciła je dla niezwykłej Gdyni – miasta „bez barier”. Jest zwolenniczką twórczego działania w pracy z osobami afazją, dlatego na co dzień stara się łączyć neurologopedię z arteterapią. Inspiruje się codziennością, a motorem, który napędza ją do działania, są ludzie.