Neuropsychologia to specjalizacja psychologii zajmująca się związkiem pomiędzy mózgiem a zachowaniem człowieka. Działania neuropsychologa w Fundacji „Między Słowami” to diagnoza i terapia, które są skierowane głównie do osób z zaburzeniami pamięci, uwagi, myślenia na skutek uszkodzenia mózgu.
Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:
- udary;
- urazy czaszkowo-mózgowe (np. w wyniku wypadków komunikacyjnych);
- nowotwory;
- choroby otępienne (np. choroba Alzheimera);
- zatrucia substancjami toksycznymi.
Diagnoza neuropsychologiczna
Diagnoza neuropsychologiczna jest zalecana zwłaszcza osobom po incydentach neurologicznych różnego pochodzenia, a także każdemu, kto odczuwa pogorszenie funkcjonowania poznawczego. Podczas jednego, dwóch spotkań, obejmujących wywiad kliniczny, zastosowanie odpowiednich testów neuropsychologicznych oraz prób kliniczno-eksperymentalnych, neuropsycholog dokonuje oceny funkcjonowania poznawczego badanej osoby w kilku najważniejszych obszarach. W trakcie procesu diagnostycznego dokonuje się oceny zdolności intelektualnych pod kątem zaburzeń mowy, uwagi, pamięci, funkcji wzrokowo-przestrzennych oraz myślenia. Uzyskana z badania opinia będzie kluczowa w planowaniu indywidualnego programu terapii.
Osoby decydujące się na diagnozę neuropsychologiczną prosimy o zaopatrzenie się oraz przyniesienie na spotkanie diagnostyczne:
- karty informacyjnej ze szpitala (po przebytej hospitalizacji) oraz innych dokumentów lekarskich opisujących przebyte choroby;
- opisu badań neuroobrazowych mózgu (np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badania EEG);
- opinii z wcześniejszych badań psychologicznych bądź logopedycznych;
- okularów, aparatu słuchowego (jeśli badany z nich korzysta).
Terapia neuropsychologiczna
Nawet krótki incydent może powodować kaskadę wtórnych zmian ciągnących się przez kilka dni, miesięcy, a nawet lat. Rehabilitacja neuropsychologiczna to specjalistyczny rodzaj terapii mający na celu redukcję objawów zaburzeń poznawczych i emocjonalnych spowodowanych uszkodzeniem mózgu. Poprzez odpowiednie zabiegi oraz zestawy ćwiczeń neuropsycholog jest w stanie inicjować, przyspieszać, a także wspierać proces poprawy oraz zdrowienia. Wśród obszarów oddziaływania rehabilitacji neuropsychologicznej można wymienić:
- treningi pamięci w przypadku zaburzeń uczenia się;
- ćwiczenia koncentracji uwagi;
- ćwiczenia myślenia oraz funkcji wykonawczych;
- ćwiczenia funkcji wzrokowo-przestrzennych.
Zatem rolą psychologa w zespole Fundacji „Między Słowami” jest praca nad procesami, które w wyniku uszkodzenia mózgu nie działają już tak sprawnie jak przed chorobą. We współpracy z neurologopedami jesteśmy w stanie objąć każdego pacjenta kompleksową terapią funkcji poznawczych, co zwiększa szanse podopiecznych na odbudowanie utraconych zdolności. Terapia ma charakter zarówno indywidualny, jak i grupowy, co pozwala na ćwiczenie zdolności komunikacyjnych w realnych sytuacjach społecznych.